Biopotraviny a bioprodukty 

BIOPOTRAVINY A BIOPRODUKTY – O co vlastně jde?

Lidé, kteří pečují o své zdraví, věnují velkou pozornost svému stravování a orientují se proto na "zdravou výživu". Ta může být různá, protože stravovacích specializací existuje celá řada (vegetariánství, veganství, vitariánství, makrobiotika...). Spotřebitelé by však do svých jídelníčků neměli pouze zařazovat více či méně celozrnných potravin, luštěnin, ovoce a zeleniny, měli by se začít také více zamýšlet nad tím, odkud jejich potraviny pochází, jak byly pěstovány a zpracovány a zdali při jejich výrobě nedocházelo k poškozování životního prostředí. Proto jsme se v našem Obchůdku zaměřili právě na biopotraviny.
Biopotraviny jsou potraviny vyrobené z bioproduktů, tj. produktů kontrolovaného ekologického zemědělství, což je velmi pokrokový způsob hospodaření s kladným vztahem k půdě, rostlinám, zvířatům a přírodě bez používání umělých hnojiv, chemických přípravků, postřiků, hormonů a umělých látek.
Bioprodukt je tedy surovina rostlinného nebo živočišného původu získaná v ekologickém zemědělství. Může to být například zelenina, ovoce, obiloviny, luskoviny, olejniny, syrové mléko, vejce a maso.  Bioprodukty jsou výchozí suroviny pro biopotraviny.
Biopotraviny se vyznačují vysokou kvalitou, výraznou a nefalšovanou chutí, v případě zeleniny a brambor také dobrou trvanlivostí. Jsou to navíc potraviny ekologicky, eticky a sociálně akceptovatelné. Jejich koupí investujete peníze nejen do vlastního zdraví, ale i do životního prostředí a našeho venkova.
Výroba biopotravin je vymezena zákonem č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství.
Zakázáno je např. bělení, působení hormonů, ozařování a mikrovlnný ohřev, nakládání s použitím chemikálií atd. Nesmí se také používat syntetické přídatné látky (např. syntetická sladidla). Existuje pozitivní seznam povolených přídatných látek, tzv. éček, jedná se přitom o látky v přírodě běžné nebo zhotovené z přírodních surovin, např. kyselina askorbová (vit. C), oxid uhličitý, kyselina mléčná, kyselina citrónová, karubin, atd.
Seznam certifikovaných biopotravin je zveřejněn na internetových stránkách www.kez.cz (Kontrola ekologického zemědělství, o.p.s.).


OLEJE A TUKY

Kokosový olej – dobře stravitelný, podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě. Je stálý při vysokých teplotách, a proto je vhodný pro tepelnou úpravu. Lze k němu přidávat lžíci olivového oleje při přípravě slaných jídel.

Lněný olej, za studena lisovaný – velmi citlivý olej, musí se uchovávat v lednici a po otevření spotřebovat do 14 dnů. Pro vysoký obsah omega 3 mastných kyselin se doporučuje při zánětlivých onemocněních. Je základem slavného receptu Dr. Budwig doporučovaného při terapii rakoviny.

Olivový olej, za studena lisovaný – stejně jako avokádový obsahuje především zdraví prospěšné mononenasycené mastné kyseliny a je možné jej používat pravidelně. Nejlepší je za studena. Pro tepelné úpravy ho přidáváme k máslu ghí, sádlu nebo ke kokosovému tuku.

Máslo – obsahuje nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou velmi dobře stravitelné a příznivě ovlivňují střevní prostředí. Máslo je ideální do studené kuchyně a na šetrné tepelné úpravy. Na smažení je vhodné máslo ghí.

Avokádový olej – velmi podobný olivovému. Velmi dobře snáší vysoké teploty, proto je vhodný i na smažení. Nejvíce se však doporučuje používat za studena. Patří mezi nejchutnější oleje.

Dýňový olej – používá se pouze za studena. Pomáhá při kardiovaskulárních problémech, rakovině, potížích s psychikou, je to silný antioxidant. Má prokazatelné účinky při potížích s prostatou aj.


LUŠTĚNINY

Luštěniny by měly být v našem jídelníčku alespoň jednou týdně. Jsou důležitým zdrojem bílkovin, obsahují velké množství vlákniny, vysoké množství minerálů a vitamínů skupiny B a s výjimkou sóji a arašídů mají i málo tuků.

Jak připravit luštěniny tak, aby nenadýmaly?

Luštěniny se musí namáčet přes noc nebo i déle a voda se pak musí vylít. Nevaříme je ve vodě, ve které se namáčely a vaříme je nezakryté spolu s kouskem mořské řasy/ saturejkou/ kmínem/ majoránkou/ kurkumou/ fenyklem či koriandrem. Solit by se měly až po uvaření, jinak jejich slupka ztvrdne a budou hůře stravitelné.

Pokud jíme luštěniny spolu s obilovinami, je to pro tělo lépe využitelná potravina.

Nejlépe stravitelné jsou fazole adzuki a mungo, žlutý hrách a červená čočka.

Nejvíce vápníku má cizrna. Výborně chutná jako pomazánka humus. Pokud se spojí se sezamovou pastou tahini, tak se obsah vápníku ještě zvýší.

Při naklíčení dochází v semenech k enzymatickým procesům, při nichž se tvoří vitamíny, především C a E a bílkoviny jsou pak lépe stravitelné. Klíčky jsou bohatým zdrojem minerálů a vitamínů, hodí se hlavně do salátů. Pro naklíčení jsou nejvhodnější – hrách, cizrna, čočka a fazole mungo.

SEMÍNKA NA KLÍČENÍ – v naší prodejně vám nabízíme mnoho druhů semínek.

Protože každý nemá přístup k čerstvé zelenině a ovoci, je nesmírně důležité abychom získávali "živé" enzymy z naklíčených semínek. Malý klíček je neuvěřitelným zdrojem životně důležitých látek, včetně tuků a aminokyselin.

Je to jedna z nejčistších a nejvýživnějších potravin, které můžeme na naší planetě najít. Je opravdu důležité, mít tyto potraviny ve svém jídelníčku. 


OBILNINY

Tyto potraviny by měly tvořit po zelenině a ovoci největší část jídelníčku. Pokud máte zdravotní potíže, nebo chcete podpořit zdraví své i svých nejbližších, je toto ta správná cesta.

Nabízíme tyto obilniny v bio kvalitě.

Obilniny bez lepku –  jáhly (proso), kukuřice, amarant, čirok, slzovka, quinoa, pohanka, hnědá, červená a černá rýže, oves aj.

Oves je přirozeně bezlepkový, ale asi 5% celiaků nesnáší jeho bílkovinu avenin, která může způsobovat stejné potíže jako lepek.

Nejvíce nebezpečná obilnina je současná vyšlechtěná pšenice! Proto její používání omezte na minimum. Bílá pšeničná mouka je vyráběna ze zrn, které byly zbaveny svého obalu (je rafinovaná), ve kterém je nejvíce vitamínů, minerálů a vlákniny. Tato mouka obsahuje velké množství špatně stravitelného lepku, který spolehlivě zalepuje střeva. Takto následně vznikají různé zdravotní potíže - zvětšené mandle, rýmy, různé záněty, ekzémy, nadýmání, průjmy, zácpy nadváha, a mnoho dalších i vážných onemocnění.

Nejnověji nabízíme těstoviny, mouku a krupici z pšenice ALACOR v bio kvalitě – jde o jednozrnku, kterou používali naši předkové před 10-12 000 lety. Tato pšenice neprošla žádným křížením, pěstuje se přirozeně bez pesticidů a herbicidů. Zachovala si výborné nutriční vlastnosti a specifickou chuť. Obsahuje významné množství proteinů a má vysoký obsah vitamínu A. Je zdrojem betakarotenu, riboflavinu, luteinu a mnoha minerálů. Lepek této pšenice nedráždí trávicí soustavu ani u celiaků.

Dnes najdete na internetu mnoho výborných receptů na jídla z obilovin, nenechte se odradit novým způsobem vaření. Je to opravdu základ našeho zdraví!

Mnoho informací naleznete na stránkách: PharmDr. Margit Slimáková, recepty Hanky Zemanové, Jíme jinak, Uzdravte se jídlem apod. 

© 2016 NADĚJE - Marie Hrubá
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky